ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE DO GODZINY 12:00 A PACZKA DOTRZE DO CIEBIE NASTĘPNEGO DNIA!
Oficjalny dystrybutor
Darmowa dostawaod299,00 zł
30 dniNa zwrot
Sklep stacjonarnyw Krakowie
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać rozmiar rękawic bokserskich? Poradnik

2024-05-27
Jak wybrać rozmiar rękawic bokserskich? Poradnik

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich ma kluczowe znaczenie dla efektywnego i bezpiecznego treningu. Właściwy rozmiar rękawic bokserskich zapewnia komfort, wygodę oraz właściwą ochronę dłoni podczas ćwiczeń. Nieodpowiednie rękawice mogą prowadzić do kontuzji, a także utrudniać prawidłowe wykonywanie technik bokserskich.


Niniejszy poradnik pomoże Ci dobrać idealny rozmiar rękawic bokserskich, biorąc pod uwagę takie czynniki jak waga, przeznaczenie (trening na przyrządach czy sparingi) oraz poziom zaawansowania. Dowiesz się również, jakie materiały są używane do produkcji rękawic treningowych i jakie cechy konstrukcyjne wpływają na ich jakość.


Waga a rozmiar rękawic bokserskich

Waga i rozmiar rękawic bokserskich nie idą w parze. A w zasadzie to dwa różne parametry, zazwyczaj niezależne od siebie. Większość modeli rękawic bokserskich posiada uniwersalny rozmiar i tylko nieznacznie różni się on w zależności od ilości wypełnienia, które wpływa na wagę rękawic i to ten parametr najczęściej będziemy porównywać.

Oznaczenie 'oz' i jego znaczenie

Przy wyborze rękawic bokserskich często spotykasz się z określeniem liczbowym "oz", które szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z tym sportem może wydawać się enigmatyczne. Oznacza ono wagę konkretnego modelu rękawic wyrażoną w uncjach.


Jedna uncja (oz) to około 28 gramów. Niemal wszyscy producenci na świecie posługują się tym systemem.


Warto jednak pamiętać, że ilość uncji (oz) nie musi i z reguły nie przekłada się bezpośrednio na rozmiar danego modelu rękawic. Rozmiar rękawic bokserskich zależy przede wszystkim od użytych materiałów, a zwłaszcza rodzaju wypełnienia.


Wpływ wypełnienia na rozmiar rękawic bokserskich

Większość rękawic bokserskich wypełniona jest pianką. Jednak w zależności od parametrów tej pianki, jej objętość i waga mogą się znacznie różnić. Na rynku dostępne są również modele rękawic z wypełnieniem warstwowym, gdzie każda warstwa wykonana jest z innego materiału o odmiennych parametrach.


Różnica w rozmiarze rękawic staje się mniej odczuwalna od wagi 10 oz wzwyż. Przy wyższych wagach zwiększa się zewnętrzna objętość rękawic ze względu na zastosowanie większej ilości pianki w strefie uderzenia. Jednak wewnętrzny rozmiar rękawic pozostaje praktycznie taki sam, a ewentualna różnica przeważnie nie przekracza 1 cm.


W przypadku rękawic bokserskich taka różnica nie ma aż tak dużego znaczenia i można ją zredukować, stosując odpowiedniej długości owijki bokserskie lub rękawice wewnętrzne.


Porównanie różnych wag rękawic bokserskich

Rękawice o wyższej wadze stanowią większe obciążenie dla rąk podczas treningu, co może być wykorzystane do zwiększenia wytrzymałości. Z drugiej strony, lżejsze rękawice pozwalają na większą szybkość i precyzję uderzeń.


Osoby początkujące powinny unikać zbyt ciężkich rękawic, aby nie wypracować błędów technicznych. Natomiast profesjonalni pięściarze często posiadają kilka par rękawic o różnych wagach, dostosowanych do celów treningowych. Podczas oficjalnych zawodów najczęściej używane są jednak rękawice o wadze 10 oz.

Kryteria doboru wagi rękawic bokserskich

Wiek i przeznaczenie

Wiek i przeznaczenie rękawic są jednymi z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej wagi rękawic bokserskich. Ogólne wytyczne przedstawiają się następująco:

 • 4-6 oz: Rękawice przeznaczone dla dzieci w wieku do około 10 lat. Są one odpowiednio lekkie, aby umożliwić dynamiczny i szybki trening.
  (Rękawice bokserskie 4-6 oz)
 • 8 oz: Zalecane dla młodzieży w wieku do 15 lat oraz kobiet o drobnych dłoniach. Zapewniają właściwą ochronę, nie stanowiąc jednocześnie nadmiernego obciążenia.
  (Rękawice bokserskie 8 oz)
 • 10-12 oz: Najpopularniejsze wagi dla osób dorosłych, przeznaczone do treningu technicznego i pracy na przyrządach. Oferują odpowiedni balans między ochroną a swobodą ruchów.
  (Rękawice bokserskie 10-12 oz)
 • 14 oz i cięższe: Rekomendowane do sparingów i treningów w parach. Grubsza warstwa wypełnienia zwiększa bezpieczeństwo podczas wymiany ciosów z partnerem. Należy pamiętać, że podane zakresy są jedynie wskazówkami.
  (Rękawice bokserskie 14 oz i cięższe)

Ostateczny wybór powinien uwzględniać indywidualne preferencje, budowę ciała oraz Twoje cele treningowe.

Poziom zaawansowania

Poziom zaawansowania jest kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na dobór wagi rękawic bokserskich. Można wyróżnić trzy główne etapy:

 • Początkujący: Dla osób stawiających pierwsze kroki na sali bokserskiej, zalecane są rękawice o wadze 10-14 oz, w zależności od wagi ciała. Ważne jest, aby posiadały one mocne usztywnienie nadgarstków, co zapewni odpowiednią ochronę podczas nauki prawidłowej techniki uderzeń.
 • Zawodnicy amatorscy: Dla osób trenujących 3-5 razy w tygodniu i startujących w zawodach amatorskich, wskazane jest posiadanie zarówno lżejszych rękawic treningowych (8-12 oz), jak i cięższych sparingowych. Lżejsze modele umożliwiają pracę nad techniką bez nadmiernego obciążenia barków. 
 • Zawodnicy profesjonalni: Dla profesjonalnych sportowców kluczowe jest dopasowanie rękawic do indywidualnych potrzeb i preferencji. Oprócz bezpieczeństwa, istotny jest również komfort podczas intensywnych treningów.

Cel treningowy

Określenie celu treningowego pozwoli Ci dobrać odpowiednią wagę rękawic, która najlepiej wspiera Twoje potrzeby:

 • Trening szybkości i dynamiki: Lżejsze rękawice o wadze np. 10 oz umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne uderzenia. Są idealne do treningu techniki i tzw.  "łapania świeżości".
 • Trening kondycyjny i wytrzymałościowy: Cięższe rękawice od 12 oz wzwyż stanowią większe obciążenie dla mięśni, co zwiększa wysiłek podczas treningu. Pozwala to na poprawę wytrzymałości i siły uderzeń.
 • Sparingi: Do treningów w parach zalecane są rękawice o większej wadze, najczęściej 14-16 oz. Grubsza warstwa wypełnienia zapewnia lepszą ochronę i bezpieczeństwo podczas wymiany ciosów z partnerem. 

Pamiętaj, że profesjonalni pięściarze często posiadają kilka par rękawic o różnych wagach, dostosowanych do różnych celów treningowych. Właściwy dobór wagi rękawic pozwoli Ci na efektywną pracę nad określonymi aspektami boksu.

Dopasowanie rozmiaru rękawic bokserskich

Pomiary dłoni 

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego rozmiaru rękawic bokserskich jest wielkość Twojej dłoni. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zmierzyć obwód dłoni i nadgarstka, a także długość dłoni od nadgarstka do końca najdłuższego palca. Otrzymane wyniki porównaj następnie z tabelą rozmiarów dostępną na stronie internetowej wybranego sklepu bokserskiego lub skontaktuj się bezpośrednio z obsługą sklepu, jeśli taka tabela nie jest dostępna.

Tabela rozmiarów

Poniższa tabela przedstawia orientacyjne rozmiary rękawic bokserskich w zależności od obwodu i długości dłoni oraz obwodu nadgarstka:

 

Jak sprawdzić dopasowanie?

Po otrzymaniu rękawic bokserskich należy je przymierzyć i sprawdzić, czy są odpowiednio dopasowane. Rękawice powinny dobrze przylegać do dłoni, nie uciskając jej i nie krępując ruchów palców. Jednocześnie nie mogą być zbyt luźne, ponieważ wtedy nie zapewnią właściwej ochrony.

Aby sprawdzić dopasowanie, włóż dłoń do rękawicy i zaciśnij pięść. Jeśli pomiędzy skórą a materiałem rękawicy jest wystarczająca przestrzeń na swobodne poruszanie palcami, rozmiar został dobrany prawidłowo. W przeciwnym razie rozważ wybór większego lub mniejszego rozmiaru.

Waga rękawic również odgrywa istotną rolę w doborze odpowiedniego rozmiaru. Lżejsze modele (4-10 oz) zazwyczaj są mniejsze i bardziej dopasowane, podczas gdy cięższe rękawice (12 oz i więcej) mają większą objętość ze względu na grubszą warstwę wypełnienia. Dlatego przy wyborze rozmiaru należy uwzględnić nie tylko wielkość dłoni, ale także przeznaczenie rękawic.

Rękawice bokserskie Venum

Materiały i konstrukcja rękawic bokserskich

Skóra naturalna vs syntetyczna

Jednym z kluczowych czynników, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze rękawic bokserskich, jest materiał, z którego zostały wykonane. Możesz zdecydować się na rękawice ze skóry naturalnej lub syntetycznej.

Skóra naturalna to bardzo trwały i elastyczny materiał, doskonale radzący sobie z wilgocią i nieprzyjemnymi zapachami. Najczęściej stosowana jest:

 • Skóra bydlęca: Standardowy materiał wykorzystywany w wysokiej jakości rękawicach. Charakteryzuje się doskonałą elastycznością, wytrzymałością i przyjemną w dotyku fakturą.
 • Skóra bawola: Nieco delikatniejsza od skóry bydlęcej, ale równie wytrzymała. Posiada atrakcyjną, lekko przetartą fakturę.
 • Skóra kozia: Szlachetny i drogi materiał, stosowany przez topowych producentów, jak Cleto Reyes. Wyróżnia się elastycznością, miękkością i trwałością.

Z drugiej strony, skóra syntetyczna to tańsza alternatywa dla skóry naturalnej. Wśród syntetycznych materiałów używanych do produkcji rękawic bokserskich wyróżnić można:

 • PVC (polichlorek winylu): Dość sprężysty, ale mniej wytrzymały niż skóra naturalna. Może pękać przy częstym użytkowaniu i nie przepuszcza powietrza.
 • PU (poliuretan)/Skintex/Syntek/Maya Hide: Tańszy od skóry naturalnej, ale bardziej wytrzymały i porowaty, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Używany np. przez markę RDX i w niektórych modelach rękawic bokserskich Venum.
 • Mikrofibra: Najwyższej jakości tworzywo syntetyczne, imitujące strukturę skóry naturalnej. Niezwykle wytrzymałe i zaawansowane technologicznie.

Jeśli trenujesz często lub bierzesz udział w zawodach, warto zainwestować w rękawice ze skóry naturalnej lub jej wysokiej jakości syntetycznego odpowiednika, takiego jak mikrofibra. Zapewni Ci to komfort, trwałość i ochronę przed wilgocią.

Rodzaje wypełnienia rękawic bokserskich

Wypełnienie wewnętrzne rękawic bokserskich ma kluczowe znaczenie dla komfortu treningu i bezpieczeństwa zawodnika. Najczęściej stosowane materiały wypełniające to:

 • Poliuretan: Syntetyczny materiał o dużej wytrzymałości na rozciąganie i ścieranie, co przekłada się na długą żywotność rękawic. Poliuretan jest również bardzo elastyczny, umożliwiając swobodne poruszanie palcami.
 • Pianka EVA: Lekkie i elastyczne tworzywo, doskonale amortyzujące wstrząsy. Rękawice wypełnione pianką EVA są wygodne, dobrze dopasowują się do dłoni i skutecznie chronią przed urazami.
 • Lateks (naturalny lub syntetyczny): Materiał o dużej elastyczności i zdolności do amortyzacji wstrząsów. Rękawice wypełnione lateksem są miękkie, wygodne, a jednocześnie trwałe i odporne na ścieranie, zapewniając doskonałą ochronę dłoni.

Wybór odpowiedniego wypełnienia zależy od Twoich indywidualnych preferencji i celów treningowych. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie i wytrzymałości, warto rozważyć rękawice wypełnione poliuretanem lub lateksem.

Zapięcie rękawic bokserskich na rzep lub sznurowane

Rękawice bokserskie mogą być wyposażone w dwa rodzaje zapięć: rzep lub sznurowanie.

Zapięcie na rzep jest zdecydowanie bardziej popularne ze względu na wygodę i praktyczność. Umożliwia szybkie zakładanie i zdejmowanie rękawic podczas treningu. Minusem jest mniejsza trwałość zapięcia, które może się poluzować po dłuższym użytkowaniu. 

Z kolei rękawice sznurowane/wiązane uważane są za profesjonalne modele. Długi sznur umożliwia precyzyjne dopasowanie rękawic do dłoni, co ma ogromne znaczenie podczas intensywnych treningów i walk. Niestety, wiązanie jest mniej wygodne i zajmuje więcej czasu, a także pomocy partnera lub trenera.

Zawodnicy początkujący i amatorzy zazwyczaj wybierają rękawice z zapięciem na rzep ze względu na łatwość użytkowania. Natomiast profesjonalni pięściarze często decydują się na sznurowane modele, zapewniające lepsze dopasowanie i bezpieczeństwo podczas walk.

Niezależnie od wybranego zapięcia, ważne jest, aby rękawice były dobrze dopasowane do Twoich dłoni. Zbyt luźne nie zapewnią właściwej ochrony, a zbyt ciasne będą krępować i utrudniać ruchy podczas treningu.

Najczęściej zadawane pytania podczas wyboru rozmiaru rękawic bokserskich.

Które rękawice bokserskie wybrać: 12 oz czy 14 oz? 

Rękawice o wadze 12 oz są zalecane dla młodzieży do około 15 roku życia oraz dla kobiet z mniejszymi dłońmi. Natomiast rękawice ważące 14 oz lub więcej są najlepsze dla dorosłych z dłońmi o standardowej wielkości, idealnie nadają się do intensywnych treningów.

Dla kogo przeznaczone są rękawice bokserskie 12 oz? 

Rękawice 12 oz są odpowiednie dla mężczyzn o małych dłoniach oraz dla tych, których waga mieści się w przedziale 78-90 kg. Są to rękawice, które mogą być dobrym wyborem dla osób szukających kompromisu między ochroną a mobilnością.

Czy rękawice bokserskie powinny być dopasowane? 

Wybór odpowiedniego rozmiaru rękawic bokserskich jest istotny dla komfortu i bezpieczeństwa podczas treningu. Rękawice nie mogą być zbyt ciasne, aby uniknąć dyskomfortu, ani zbyt luźne, by nie zsuwały się z dłoni, co mogłoby prowadzić do kontuzji.

Jaka jest waga rękawic bokserskich 16 oz? 

Rękawice bokserskie o wadze 14 oz ważą około 0,40 kg i są polecane dla mężczyzn ważących od 78 do 90 kg. Rękawice ważące 16 oz, czyli około 0,45 kg, są zalecane dla mężczyzn o masie ciała powyżej 95 kg.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixel